Консультація "Створення умов для загартовування дитини вдома" (вересень 2017 р.)

Все частіше серед лікарів педіатрів і молодих батьків виникають питання з приводу загартовування дитячого організму. Для багатьох загартовування складається тільки з обливання водою та інших нехитрих водних процедур. Однак, підхід до такого типу загартовування, яке не тільки сприяло зміцненню організму здорової дитини, але і могло бути застосоване до дітей з рядом хронічних захворювань, викликає багато суперечок. Спробуємо вирішити їх.

З якого віку починати загартовування

У перші дні після народження дитини можна починати загартовування, попередньо порадившись з лікарем на предмет протипоказань і здоров’я дитини. Якщо дитина здорова і лікар не бачить причин не починати процес загартовування – можете сміливо починати.

Розглянемо. як проводиться загартовування дитини дошкільного віку. Гартують процедури – це комплекс оздоровчих заходів. Коротко нагадаємо вам основні принципи загартовування для дитини дошкільного віку:

Температура повітря в приміщенні, де знаходиться дитина, повинна бути 17-19 градусів.

Кімнату, де перебуває дитина, взимку провітрюють 3-4 рази на день, у тому числі перед сном, а влітку вікно або кватирка при гарній погоді повинні бути відкриті постійно.

Дітям проводяться повітряні ванни по 10-15 хвилин при зміні білизни після денного та нічного сну, а також під час ранкової гімнастики і вмивання.

Бажано організувати денний сон на відкритому повітрі на веранді або при відкритих вікнах круглий рік.

Дитина повинна гуляти 2 рази на день по 3,5-4 години при температурі повітря від -15 до +30 градусів. Одяг підбирають залежно від характеру прогулянки і пори року.

Умивання водою температурою 14-16 градусів. Миють обличчя, шию, верхню частину грудей і руки вище ліктя.

Загальне обливання або душ після прогулянки при температурі води 34 градуси на початку загартовування з поступовим зниженням до 24 градусів.

Миття ніг водою при початковій температурі води 28 градусів з поступовим зниженням до 16 градусів.

Загальна ванна 2 рази на тиждень при температурі води 35 градусів.

Для ослаблених дітей

Дітям з ослабленим здоров’ям призначаються, як правило, обливання, умивання, вологе обтирання та інші часткові водні процедури. Температуру води від 36 градусів знижують дуже повільно, і доводять її до температури загартовування здорових дітей лише при поліпшенні загального стану дитини. При простудних захворюваннях, підвищенні температури, інших гострих захворюваннях гартують процедури, природно, припиняють.

Найбільш інтенсивний вплив на організм надають ножні ванночки. Менш інтенсивний спосіб контрастного душу, потім по інтенсивності йде обливання, і потім – вологе обтирання. При загартовуванні ослаблених дітей необхідно обережно починати з найменш інтенсивного способу, а потім, не поспішаючи, переходити до інших.

Всі процедури загартовування у дитини повинні супроводжуватися лише позитивними емоціями. Для дітей з хронічними захворюваннями повинна застосовуватися відповідна терапія. Тільки разом з лікуванням загартовування може принести очікуваний ефект зміцнення організму, підвищення його опірності хворобам.